Manga- 漫画 (základní info)

24. června 2010 v 20:15 | Mieko-Yuuki |  Mangy
Manga (hiragana: まんが, katakana: マンガ) je japonské označení pro komiks, nakreslený stylem, který se vyvíjel v Japonsku po druhé světové válce. Podle některých zdrojů však má tento styl kresby mnohem delší historii, sahající do 11.-13. století.
Manga je v Japonsku velmi oblíbená a čtou ji nejenom děti, ale i dospělí a údajně pokrývá 40 % všech tištěných publikací v Japonsku. Manga se v Japonsku vydává nejdříve v časopisech (po jednotlivých kapitolách), ve kterých se nachází více sérií od různých autorů (autor mangy se nazýzá mangaka). Pokud je série úspěšná, je celý příbeh vydán samostatně, jako sešit s několika kapitolami. Tomuto sešitu se pak říká tankobón. Příběhy vyskytující se v manze jsou také častým námětem animovaných seriálů, známých jako anime. Nezřídka pak na motivy mangy vznikají konzolové a počítačové hry, knihy a další.
Styl kresby, který je pro mangu typický, zahrnuje velké oči, rafinované tvary účesů, malý a špičatý nos, různé velikosti a tvary bublin a časté používání citoslovcí, především pak onomatipoí. Manga je, na rozdíl od amerických komiksů, tištěna pouze černobíle a také se vyznačuje opačným směrem čtení, tedy z prava do leva. Komiksy s podobným výtvarným pojetím vznikají i v Koreji,Číně,USA a dalších zemích. Také v ČR začínají vznikat první díla, která napodobují tento styl. V roce 2009 vyšel první český sborník mangy, Vějíř a na rok 2010 se připravuje jeho další díl.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.